Gitara na start? klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Gitara do nauki gry to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki niej będzie to zajęcie przyjemne i proste lub wręcz przeciwnie. Decydując się na dany rodzaj odkrywamy, czy jest to w ogóle instrument dla nas. Jeśli dobierzemy sprzęt muzyczny do swoich upodobań i potrzeb, ułatwimy sobie te trudne początki.

Pierwsza gitara – co jest najważniejsze?

W sieci natrafimy na wiele poradników i artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.

Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i radość z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie znaczy od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD bądź AC/DC oraz odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Gitara klasyczna – dla kogo ją polecamy?

Jest to najpopularniejszy typ gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest stosunkowo tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dosyć lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki lub inne imprezy.

Następnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, znakomicie nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które zazwyczaj są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być również szerszy gryf, zmniejszy nam to problem z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Co cechuje gitarę akustyczną?

Kluczową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej wybierają ten model. Rozmiarami są nieco większe i cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – czym się charakteryzuje?

Instrument podstawowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało rzec, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego atrakcyjny szpiczasty korpus.

Niestety, nie pogramy na niej za dużo bez wzmacniacza, który dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz brzmienie przednie, ale powinno się pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Który rodzaj gitary wybrać dla dziecka?

Nauczenie dziecka gry na gitarze rządzi się swoimi prawami. Instrument musi się mu przede wszystkim podobać. Nie ma nic trudniejszego niż próba zainteresowania malucha grą, jeśli on nie uważa danej gitary za ciekawą. Słuchaj więc uważnie jego opinii, a w doborze rozmiaru sugeruj się komentarzami specjalisty. Oprócz tych kwestii warto także zakupić struny nylonowe zamiast stalowych.

Autor:
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka

Gitara do nauki gry to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki niej będzie to zajęcie przyjemne i proste lub wręcz przeciwnie. Decydując się na dany rodzaj odkrywamy, czy jest to w ogóle instrument dla nas. Jeśli dobierzemy sprzęt muzyczny do swoich upodobań i potrzeb, ułatwimy sobie te trudne początki.Pierwsza gitara – co jest najważniejsze?W sieci natrafimy na wiele poradników i artykułów, na jakiej gitarze winniśmy zacząć swoją przygodę z tym typem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest jaka gitara nam się podoba i na jakiej chcemy grać.Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy pewnego dnia móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do późniejszej nauki i ra...