Sprawdź podstawowe informacje na temat horrorów!
Szaleństwo, paranormalne zjawiska oraz niezrozumiałe dla nas sceny są główną tematyką horrorów. Mimo to, ludzie je kochają za to, że dostarczają widzowi strach, adrenalinę oraz podniecenie. Często pojawiają się motywy morderców psychopatów, którzy polują na swoje ofiary bądź ludzi opętanych przez nadprzyrodzone zjawiska. Wszyscy oni są niewytłumaczalnie szaleni i dostarczają mnóstwo skrajnych emocji!
Jaka jest główna myśl w horrorach?
Horror to jeden z najbardziej wziętych rodzajów literackich oraz filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w trakcie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz przerażające.
Główny bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konflikt dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Znaczenie horrorów w historii!
Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” lub „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dosyć znanym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga lub „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności filmów grozy przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało dużo kiczowatych oraz krwawych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły nieco odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni etap metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w jakich obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo potworem okazuje się człowiek.
Aktualne znaczenie horrorów!
W obecnych czasach spotykamy się z odejściem od faktycznej grozy, którą można było oglądać w poprzednich latach. Masowe produkcje filmów przyczyniły się do tego, że jest coraz mniej horrorów, które wywołują realistyczny niepokój i lęk. Obecnie można zauważyć tematy gore, co oznacza, że kładą silny nacisk na sceny dużego bestialstwa oraz mają za zadanie wywołać obrzydzenie we widzu. Niemniej jednak w dalszym ciągu lubimy mroczne opowieści!