Kręcenie filmu dokumentalnego - wszystko co musisz o tym wiedzieć
Czasami każdy z nas ma w głowie historie, które przydarzyły się nam lub naszym znajomym. Niektóre z nich są tak ciekawe, że aż szkoda by nigdy nie ujrzały światła dziennego. Warto zatem skłonić swoich znajomych, rodzinę i inne ważne dla nas osoby do zwierzeń. Ich historie mogą zmienić się w film zapisany i utrwalony dla przyszłych pokoleń. Jak stworzyć taki materiał dokumentalny? Wcale nie jest to takie trudne. Pomagamy zorganizować plan filmowy krok po kroku.
Czy istnieje jeden uniwersalny sposób na to, aby uwiecznić historię lub wydarzenie, które szczególnie utkwiło nam w pamięci? Czy są to zdjęcia, pamiętniki? Sposobów tak naprawdę może być wiele, a jednym z nich są filmy dokumentalne. Takie produkcje wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla zawodowych, profesjonalnych reżyserów, którzy posiadają zaawansowany sprzęt i dostęp do planu filmowego. Film dokumentalny możesz wykonać sam. Oto wskazówki.
Dobry pomysł to podstawa
Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.
Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.
Scenariusz jako punkt odniesienia
Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)
Bez sprzętu się nie obejdzie, czyli co jest potrzebne do nakręcenia filmu?
Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.
Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:
- kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
- mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
- statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
- komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.
Jak zachowywać się na planie filmu dokumentalnego?
Film dokumentalny nie wymaga udziału profesjonalnych aktorów oraz zawodowej ekipy filmowej. Liczą się tu przede wszystkim nasze własne pomysły i zaangażowanie osób, które będą brały udział w produkcji. Postaw przede wszystkim na naturalność, a jeśli chcesz bawić się grą aktorską, nic nie stoi na przeszkodzie. To przede wszystkim Ty i Twoi współuczestnicy macie czuć się komfortowo.
Będąc reżyserem, możesz sam sterować wszystkimi ujęciami, które będą po sobie następowały. Nie bój się wdrażać swoich pomysłów w życie. Nawet jeśli coś nie wyjdzie z planem, będziesz mógł to przecież usunąć podczas obróbki filmu w przeznaczonym do tego celu programie.