Literatura fantasy - jakich autorów musisz znać?

Fantasy to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich wśród dzisiejszej młodzieży, ale i osób dorosłych. Ludzie coraz częściej sięgają po książki, których bohaterowie posiadają jakieś nadprzyrodzone moce lub niecodzienne cechy. Jakie książki należące do działu fantasy są obowiązkowymi pozycjami dla fanów tego gatunku?

Harry Potter — czołowe, wielotomowe dzieło J.K.K.Rowling

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling pewnie każdy kojarzy, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niezwykłe zdolności magiczne oraz wyjątkowo utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz w dalszym ciągu podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.

Ze względu na zróżnicowanie i uniwersalność poruszanych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to idealny wybór.

Najważniejsze dzieła Tolkiena — genialnego twórcy literatury fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana trudnym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który aktualnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą powinno się znać. Powieść jest tak naszpikowana przeróżnymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale generalnie fani słowa pisanego znajdą wiele przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeśli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt trudny, można sięgnąć po „Hobbita”, jaki jest łatwiejszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, jaka jest tak porządnie zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu przemieszczają się przez pasma górskie, jest bardziej atutem aniżeli minusem.

Wiedźmin — najbardziej znana polska publikacja gatunku fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i wielbimy dosadny, siarczysty humor, to doskonale nadadzą się książki Sapkowskiego. Dominuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Odnajdziemy tam również sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Kiedy uwielbiamy książką zapoczątkować jakąś ekranizację bądź odwrotnie możemy obejrzeć serial, jaki nakręcono w 2019 roku.

Strach oraz groza w książkach S.Kinga

Sympatycy odczuwania lęku oraz ci, co lubią się po prostu bać, także wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu niesamowitych powieści i tytuły takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” lub „Księga Mistrza” będą doskonałe na rozpoczęcie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Dla kogo jest literatura fantastyczna?

Mówi się, że współczesne fantasy powstało na podłożu najstarszych dzieł literackich, jakie zna ludzkość, czyli bajki, legendy i mity. To wszystko za sprawą tego, że we wszystkich tych gatunkach współistnieją wątki realistyczne i magiczne. Do tego wszystkiego dochodzi przenikanie się dobrze znanego nam porządku z najbardziej odległymi obszarami ludzkiego pojmowania.

Jeśli twoimi ulubionymi postaciami są wojownicy, herosi, rycerze, potwory, a do tego uwielbiasz wszelkiego rodzaju sagi rodzinne, to ten gatunek będzie dla Ciebie idealny.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 2

Fantasy odmieniło moje życie. Kocham książki o fantastycznej tematyce.

2022-04-14
0 0

Do książek fantasy nigdy nie byłam przekonana, ale dzięki temu artykułowi chętnie sięgnę po tego typu książki.

2022-04-14
0 0

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka

Fantasy to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich wśród dzisiejszej młodzieży, ale i osób dorosłych. Ludzie coraz częściej sięgają po książki, których bohaterowie posiadają jakieś nadprzyrodzone moce lub niecodzienne cechy. Jakie książki należące do działu fantasy są obowiązkowymi pozycjami dla fanów tego gatunku?Harry Potter — czołowe, wielotomowe dzieło J.K.K.Rowling„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling pewnie każdy kojarzy, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niezwykłe zdolności magiczne oraz wyjątkowo utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz w dalszym ciągu podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.Ze względu na zróżnicowanie i uniwersalność poruszanych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi w ...