Co powoduje, że kot mruczy?

Jak dowiedzieć się, że nasz pupil jest zadowolony i czuje się dobrze? Jednym ze sposobów jest jego mruczenie, które mówi nam, co dzieje się z naszym zwierzakiem. Wśród ogółu społeczności istnieje opinia, że koty mruczą tylko w sytuacji, gdy jest im dobrze i czują się szczęśliwe. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Możemy poprzez mruczenie naszego kota dowiedzieć się także o innych jego odczuciach! Zapraszamy.

Co to jest mruczenie?

Interesujący jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić tak jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach, np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Działanie mruczenia jest na pewno warte opisania, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i tracenia tchu? Wielu naukowców starało się odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty umieją doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza radość i zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu zredukowania stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, a nieco inaczej ten, który jest zestresowany, głodny albo szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania wywołują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości oraz mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Koty są wspaniałymi towarzyszami w życiu człowieka. Mają wiele zalet, równie działających na naszą psychikę oraz ciało. Pomagają nam się pozbyć samotności, wypełniają pustkę oraz wspomagają leczenie depresji. Uspokajają ciało oraz głowę. Dzięki mruczeniu, które wprawia nas w stan odprężenia, obniża się wówczas ciśnienie krwi, a to znowu prowadzi do spokojniejszego bicia serca. Wyczuwają nasz ból i kładą się w tym miejscu, ogrzewając bolesne miejsce.

Autor:
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Flora i Fauna

Brak artykułów

Jak dowiedzieć się, że nasz pupil jest zadowolony i czuje się dobrze? Jednym ze sposobów jest jego mruczenie, które mówi nam, co dzieje się z naszym zwierzakiem. Wśród ogółu społeczności istnieje opinia, że koty mruczą tylko w sytuacji, gdy jest im dobrze i czują się szczęśliwe. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Możemy poprzez mruczenie naszego kota dowiedzieć się także o innych jego odczuciach! Zapraszamy.Co to jest mruczenie?Interesujący jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić tak jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach, np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.W jaki sposób kot mruczy?Działanie mruczenia jest na pewno warte opisania, niemniej jednak jak to się dz...