Jakie są dostępne rodzaje nawozów naturalnych?

Wiele osób bezmyślnie sięga po gotowe nawozy sztuczne, które dostępne są niemal w każdym dużym supermarkecie oraz w sklepach ogrodniczych. W wielu przypadkach zachęca nas szybkość korzystania z nich, a także obietnice producentów, które nie zawsze się spełniają. Z pewnością warto korzystać z nawozów, ponieważ wpływają one pozytywnie na nasze rośliny.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie także określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, albowiem bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.

Jakie są rodzaje nawozów ekologicznych?

Rozróżniamy kilka podstawowych typów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, to można powiedzieć, że większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj różnorodne resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po pielęgnowaniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, żeby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, by wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, z reguły stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie paru tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – doskonały materiał do nawożenia i ściółkowania.

Nawozy organiczne a zalety ich stosowania 

Dzięki wykorzystywaniu nawozów zaopatrujemy grunt w niezbędne składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Cenne elementy wnikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, mozolniej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, które są bardziej wytrzymałe na nawet mocny kompost lub obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji oraz wyczucia, żeby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, jakich nie odnajdziemy w nawozach sztucznych.

W jaki sposób korzystać z nawozów ekologicznych? 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim dojrzewa i pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, żeby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, ponieważ nadmiar nawozu może przyczynić się do obumarcia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Musimy także wystrzegać się błędów, które najczęściej pojawiają się w przypadku nawożenia. Należy robić to w okolicy lipca, ponieważ dużo późniejsze zastosowanie nawozu nie daje roślinom wystarczającego czasu na wzrost. Warto pamiętać także, aby równomiernie rozprowadzać ten środek. Jeśli damy go zbyt dużo w jednym miejscu, nie dość, że przygnieciemy roślinę, to jeszcze uniemożliwimy pobieranie z podłoża składników odżywczych.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 1

Naturalne nawozy to jest to, od zawsze byłem ich zwolennikiem!

2022-04-19
0 0

Arykuły w kategorii Dom i ogród

Wiele osób bezmyślnie sięga po gotowe nawozy sztuczne, które dostępne są niemal w każdym dużym supermarkecie oraz w sklepach ogrodniczych. W wielu przypadkach zachęca nas szybkość korzystania z nich, a także obietnice producentów, które nie zawsze się spełniają. Z pewnością warto korzystać z nawozów, ponieważ wpływają one pozytywnie na nasze rośliny.Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, należałoby zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie także określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, albowiem bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak urokliwe.Jakie są rodzaje nawozów ekologicznych?Rozróżniamy kilka podstawowych typów nawozów organicznych, a pośród nich są: Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, t...