Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy oraz czemu warto?

Obecnie rynek pracy oferuje dużo możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie, ale trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, najlepiej potwierdzonymi stosownym certyfikatem. Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje albo potwierdzić swoje umiejętności to przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie możliwości oferuje ci ukończenie kursu na operatora wózka widłowego.

Dlaczego warto?

Ukończenie kursu spowoduje podwyższenie twoich umiejętności, które mogą pomóc ci znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się zdobytym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na propozycję dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się pochwalić wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić parę prostych warunków:

  • Mieć ukończone 18 lat.
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu.
  • Pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym.

Kategorie uprawnień

Mamy tutaj 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem, a także bez ograniczeń w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Jakie są koszty zdobycia uprawnień?

Zdobycie uprawnień to wydatek rzędu od 500 do 1000 zł. Cena zależy od kategorii, którą chcemy posiadać. Można spróbować zdobyć uprawnienia na wszystkie trzy, co znacząco zwiększy nasze szanse na dobrze płatną pracę. Jeśli już wózki widłowe nie są nam obce, bo na nich pracujemy, to wystarczy tylko podejść do egzaminu i uzyskać zaświadczenie.

W tym przypadku zapłacimy:

  • Opłata egzaminacyjna              212,34 zł  (w 2022 r.).
  • Badania psychotechniczne  ok.150 zł.
  • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok.120 zł.    

Wydaje się, że koszt w obu przypadkach nie jest za duży, w stosunku do możliwości, jakie zyskujemy po otrzymaniu uprawnień.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Edukacja i nauka

Obecnie rynek pracy oferuje dużo możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie, ale trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, najlepiej potwierdzonymi stosownym certyfikatem. Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje albo potwierdzić swoje umiejętności to przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie możliwości oferuje ci ukończenie kursu na operatora wózka widłowego.Dlaczego warto?Ukończenie kursu spowoduje podwyższenie twoich umiejętności, które mogą pomóc ci znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się zdobytym certyfikatem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień z reguły nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na propozycję dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków oraz standardu życia.Jak...