Jak dobrać najlepsze dywaniki samochodowe do swojego auta?
Dywaniki samochodowe to bardzo proste, aczkolwiek niezmiernie ważne akcesorium. Zależy od nich wiele czynników, takich jak schludny wygląd kabiny samochodu, estetyka wnętrza, komfort jazdy i niekiedy nawet bezpieczeństwo. Jak dobrać idealne dywaniki, aby spełniały swoją rolę? Jak dbać o nie, tak aby posłużyły spokojnie przez kilka lat? Już wszystko wyjaśniamy.
Dywaniki samochodowe — ważne zasady
Problemem kierowcy jest dobranie dobrego rodzaju dywaników do swojego auta, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najistotniejszy jest ich rozmiar.
Zbyt długie modele stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając lub nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie i doprowadzenie do poślizgu.
Równie istotna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, prosty w konserwacji, odporny na przemoczenie i zabrudzenia, jak również powinien mieścić się w atrakcyjnym przedziale cenowym.
Dywaniki do auta — jakie są dostępne?
Wybór dywaników samochodowych nie jest prostym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę bardzo istotnych ich cech, np. czy skutecznie chłoną wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoje zadania.
Z reguły wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Doskonale radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do samochodu.
Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, które chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w takim razie niesłychanie rzeczowe. Jedyną ich wadą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie nieprzyjemnej woni w parne dni.
Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach oraz odcieniach. Jednak tego typu dywaniki kiepsko sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym trudno usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz nieczystości. Trzeba wybierać jedynie takie, jakie charakteryzują się znaczącą gęstością materiału.
Dywaniki samochodowe — czyszczenie
Czyszczenie dywaników warto przeprowadzać przy każdej nadarzającej się okazji. Częściej czynność te wykonuje się w okresie niesprzyjającej pogody, kiedy do samochodu wchodzimy w zamoczonych i brudnych od piasku butach. Tak na dobrą sprawę, czyszczenie dywaników nie należy do skomplikowanych czynności.
Wszystko podyktowane jest tym, z czego są one wykonane. Welurowe wymagają odkurzenia lub wyczyszczenia odkurzaczem piorącym. Wersja z gumy zdecydowanie będzie łatwiejsza w obsłudze. Wystarczy tu tylko płukanie wodą pod mocnym strumieniem wody. Można potraktować taki dywanik dowolnym detergentem.