Czy wiesz ile ciepła marnujesz przez okna?
Przepisy z 2021 roku stawiają wysokie wymagania oknom - zasady nie są proste do spełnienia. Producenci powinni wdrożyć nowe metody. Potrójne szyby powinny posiadać grubsze ramy i być dobrze zamontowane. Okna mają znaczący wpływ na wygląd mieszkania, a ich rozmiar i budowa szyb wpływa na cenę. Trzeba zastanowić się nad oknami w momencie planowania budynku. O tym, co musisz wiedzieć o oknach, dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest izolacyjność cieplna?
Zwykle wymienianym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest prawdopodobnie z reguły wspominaną właściwością oprócz materiału i koloru. Producenci stosują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej kwestii, podając dane w taki sposób, żeby wypadały one jak najlepiej. Okna cechują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Sygnalizuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. W związku z tym niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech typach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Chwytem pospolitym przy sprzedaży okien jest podawanie parametru odnoszącego się wyłącznie do przeszklenia.
Jak umieszczone powinny być okna. W jakich miejscach?
Przepisy budowlane podkreślają, jakie pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, a także określają jaką minimalną wielkość może mieć okno. Umieszczone muszą być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od ? powierzchni podłogi tych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o pomieszczenia sanitarne oraz techniczne, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.
Istnieje ewentualność rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi być wyposażona we własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego
Jaki materiał na ramy?
Trzy najczęściej wykorzystywane materiały na ramy okienne to drewno, PVC i aluminium. Ze względu na właściwości mechaniczne PVC nie jest materiałem używanym na drzwi tarasowe, ani bardzo duże okna. Jeżeli chodzi o małe okna nie wykorzystuje się go także, bowiem profile z tworzywa sztucznego muszą być szersze, co ogranicza przestrzeń na szkło.
PVC wybierany jest nadzwyczaj często w przypadku okien fasadowych. Wpływ ma na to względnie niska cena i bezobsługowość. Polichlorku winylu nie wymaga konserwacji. Aktualne rozwiązania technologiczne pozwalają na wykorzystywanie kolorowych oklein, bądź nakładek z metalu na tego typu okna.
Drewno spycha konkurencję wśród okien dachowych oraz okazałych rozmiarów przeszkleń. Ten wdzięczny materiał wymaga jednak większych nakładów finansowych w momencie zakupu oraz konserwacji w postaci lakierowania oraz malowania co kilka lat.
Ramy aluminiowe to towar luksusowy. Materiał jest najmocniejszy z przedstawionych oraz nie wymaga specjalnej opieki. Sprawdza się znakomicie w przypadku olbrzymich przeszkleń.
Izolacyjność cieplna aktualnie nie zależy w dużym stopniu od zastosowanego surowca do produkcji ramy. Współczynniki U ramy zależą w dużym stopniu od wymiaru profilu oraz zastosowania dodatkowych elementów izolacyjnych. Powszechne jest używanie pianki do wypełnianie przestrzeni wewnątrz ram. Izolacyjność produktów z każdej z tych grup budulców w tak naprawdę jest bardzo zbliżona.