Jak zaaranżować ogród marzeń wokół swojego domu?

Budowa własnego domu wiąże się z wieloma etapami prac. Wszystkie są tak samo ważne, jednak podczas natłoku wszystkich spraw nie można zapomnieć o elemencie wykończeniowym — ogrodzie. Planowanie swojego ogrodu to mnóstwo radości. W Internecie aż roi się od ciekawych i inspirujących propozycji. Pozostaje jedynie kwestia wdrożenia ich w życie. Czy łatwo jest samemu przenieść wizję na rzeczywistość? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz czy warto skorzystać z pomocy architekta.

Stwórz ogród, który będzie oazą spokoju

Ogród stanowi ubocze, nieskrępowaną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji oraz rozrywki. W zależności od rozmiarów, położenia oraz zaaranżowania działki, ogród może spełniać różnorodne funkcje. Zagadnienia te w pewnych momentach podyktowane są koniecznością — posiadłość położona na stromym terenie zwykle wiąże się z nachyloną działką, nieraz jednakże wynikają wyłącznie z osobistych priorytetów.

W grę wchodzi tutaj zatem projektowanie ogrodów, które staje się coraz popularniejszą dziedziną. Ludzie lubią ładną oraz estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a fach projektanta ogrodowego staje się identycznie powszechny, co klasyczny architekt wnętrz mieszkalnych.

Czy jednakże usługi takiej osoby są w stanie zostać uznane za niezbędność, czy pozostają poniekąd w zakresie luksusu, na który decydują się wyłącznie ci, jakim przede wszystkim zależy na estetycznym oraz efektywnym ogrodzie. Pora odpowiedzieć sobie na te zapytania!

Planowanie ogrodu krok po kroku

Właściwie zorganizowany ogród to o wiele więcej niż jedynie kawałek ziemi obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego w pełni sprawę, niemniej jednak za najlepiej opracowanymi ogrodami kryje się dokładne planowanie, jakie nakierowane jest na to, by przynosić jak najlepsze efekty.

Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest sferą znacznie bardziej wymagającą od planowania mieszkalnych wnętrz, albowiem występuje tu nadzwyczaj mocny czynnik losowy. Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, jakie stanowią nadrzędny komponent niemal każdego ogrodu.

Poza tym uwzględnić tu trzeba liczne elementy zewnętrzne, które na taki ogród będą oddziaływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta są w stanie znacznie ograniczyć zakres materiałów, jakie w projektowaniu ogrodu się wykorzystuje.

Z jakimi ogrodami mamy najczęściej do czynienia? Wybierz ten jedyny

Odwołując się do najbardziej popularnego podziału ogrodów, wolno wymienić tutaj dwa warianty, które do dziś wybierane są jako wzór przy projektowaniu ogrodów:

  • Ogród francuski — charakterystyczny, symetryczny i równo przycięty ogród, w jakim uczestnictwo ludzkiej pracy jest wyraźnie zauważalne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, kojarzy się on z bogactwem oraz majestatem, inspirując dużo ze współczesnych ogrodów. Styl ten najodpowiedniej prezentuje się w wypadku działek o większej przestrzeni.
  • Ogród angielski — jest to absolutnie odmienne podejście, jakie w mniejszym stopniu wpływa na wzrost roślin, nadając jego przestrzeni złudzenie dzikości. Choć prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się o wiele łatwiejsze, to nadal należy o niego dbać, aby nie przekształcił się w zwykłe zarośla.

Daj się zaskoczyć projektantowi ogrodów

Jeśli brakuje nam dobrego pomysłu i doświadczenia w planowaniu zielonych aranżacji, warto skorzystać z pomocy zawodowca. Podpowie on jak zorganizować przestrzeń przed domem, a także dobierze rośliny i krzewy odpowiednie pod względem rodzaju gleby i nasłonecznienia. Doradzi także jak później pielęgnować ogród i jakie środki mogą być niezbędne. 

Zaproszenie do swojego ogrodu architekta to opcja nie tylko dla świeżo upieczonych właścicieli domu. Planowanie ogrodu nie musi przecież odbywać się od samych od podstaw. To również wprowadzanie przeróbek w istniejącej już aranżacji. Być może Twój ogród swoje lata świetności ma już za sobą?  A może lubisz każdego roku wprowadzać zmiany do swojej zielonej przestrzeni poprzez sadzenie nowych roślin lub komponowanie dekoracji?

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród

Budowa własnego domu wiąże się z wieloma etapami prac. Wszystkie są tak samo ważne, jednak podczas natłoku wszystkich spraw nie można zapomnieć o elemencie wykończeniowym — ogrodzie. Planowanie swojego ogrodu to mnóstwo radości. W Internecie aż roi się od ciekawych i inspirujących propozycji. Pozostaje jedynie kwestia wdrożenia ich w życie. Czy łatwo jest samemu przenieść wizję na rzeczywistość? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz czy warto skorzystać z pomocy architekta.Stwórz ogród, który będzie oazą spokojuOgród stanowi ubocze, nieskrępowaną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji oraz rozrywki. W zależności od rozmiarów, położenia oraz zaaranżowania działki, ogród może spełniać różnorodne funkcje. Zagadnienia te w pewnych momentach podyktowane są koniecznością — posiadłość położona na stromym terenie zwykle wiąże się z nachyloną działką, nieraz je...